2010. 09. 06.
- Hogyan harcol egy magyar nő az emberkereskedelem ellen? - kérdeztem a kitüntetett, a (volt) Szociális és Munkaügyi Minisztárium - ma: Nemzeti ERőforrás Minisztérium - munkatársát
- A díjat a magyar kormány nevében vettem át, hiszen 2003 óta a kormány nevében tevékenykedem. Aztta foglalkozom az erőszak területével, elsősorban a nők elleni, a párkapcsolati és gyerekeke ellen irányuló erőszakkal, s később hozzám került az emberkereskedelem területe is. Utóbbi nagyon komlpex fogalom: ide tartozik pl. a gyermekmunka is. De a világon több mint egymillió áldozata van az emberkereskedelemnek! A "modern" rabszolgaság sajnos Magyarországon sem ismeretlen, pl. gyakran adósságcsapda áldozatait, idős embereket tartanak rabsolgasorban hazánkban. Vagy gyerekeket állítana az utcára: szélvédőmosás és koldulás a "feladatuk". És persze az emberkereskedelemhez tartozik a prostitció is, hiszen a prostituáltakból gyakran a futtatók húznak hasznot. Jogszabályaink szerint 2-15 év között büntethetők az emberkereskedők, csaj sajnos nehéz őket megtalálni, elfogni és tettüket bizonyítani.
- Ön miként tud ebben segíteni?
- Elsősorban abban segíthetek, hogy a jogszabályokat valós helyzetben lehessen alkalmazni, és azonnali intézkedéseket lehessen hozni. A létrejött magyar-amerikai munkacsoport célja, hogy aki emberkereskedelem vagy prostitúció áldozatává válik, és ki akar lépni ebből az életformából, el tudjuk helyzeni. Ezért titkosházakat hoztunk létre, ahol új életet kezdhetnek az áldozatok. Legfejlebb fél évig tartózkodhatnak ezekben a titkosházakban, ahol szakemberek segítik őket, képzésben is részt vehetnek, hogy új életet kezdhessenek.
- Ellátogathatnék újságíróként egy ilyen titkosházba?
-Még a kollegáink sem tudják, hogy hol találhatók. Ilyen titkosházakat hoztunk létre a nők elleni-párkapcsolati erőszak áldozatainak, azoknak, akiknek elegük lett az áldozatszerepbőlm ls szeretnének új életet kezdeni. Sajnos, oda sem vihetünk újságírót. Gondoljon bele: egy új életre vágyó nő, akit ütött-vert a párja, vagy gazdasági, lelki erőszakot alkalmazott rajta, mennyire fél attól, nehogy rátaláljanak! Vagy az új életre vágyó prostituált, aki menekül futtatója elől - és persze a futtatónak is van félnivalója, hogy mit bizonyaítanak rá... Szóval, a titkosházak azrét titkosak, hogy csak az áldozatok és a szakemberek juthassanak el oda.
-Akkor meséljen a díjátadásról! Igaz, hogy Hillary Clinton külügyminiszter személyesen adta át önnek az oklevelet?
- Igen. Sok mindent megéltem már, de ez az ünnepség nagyon megható volt. A nyolc kitüntetett mellett ott volt a CNN Televízió, és Hillary név szerint szólított mindet, hangsúlyozva, hogy ők tartoznak hálával nekünk. Az Egyesült Államok itteni nagykövetsége jelölt erre a díjra azért, mert a kezdetektől részt veszek a feladatellátásban, szakemberképzésben, a titkosházak létrehozásában.
- Tudja, ahogy a titkosházakról beszét, végig az járt a fejemben, hogy miért az áldozatot kell "elzárni"? Miért nem az elkövető kerül "titkos" helyre, vagyis börtönbe?
- Ez a kérdés nemcsak hazánkban, hanem szerte a világon igencsak aktuális, Olyan jogszabályokra lenne szükség, hogy ne az áldozatot kelljen "elhelyezni", hanem az elkövetőt. Huszonnégy órás segélyvonalat is működtetünk, diplomás, idegen nyelveket beszélő munkatársakkal. Ugyanis többször kellett külföldi áldozaton segítenünk. Legutóbb egy olasz nőt rakott ki Magyarországon a kocsiból a férje, mert összevesztek az autóban. Az áldzat szerencsére eljutott egy ilyen krízisközpontunkba.
- És mi lett a történet vége? Vagy az már nem önökre tartozik? mert engem újságíróként az is érdekelne...
- Megszereztük a hölgy iratait, és sikerült a párnak kibékülnie. Sajnos, nem először fordult elő, hogy bántalmazta férje. Egy zacskó csipszen vesztek össze...
Egyébként azánkban férfi bántalmazottak is vannak, évente kb. 5-10 férfi szenved el a párjától lelki terrort, fizikai vagy gazdasági erőszakot. A krízisellátás után átmeneti otthont tudunk biztosítani, ahol az illető egy-másfél évig lakhat (csak a gyermek jogán kerülhet be a jelenlegi jogszabályok értelmében, gyermekeivel együtt), ezalatt szakemberek foglalkoznak vele, képzésben vehet részt, állást keresnek számára.
- Családterápia segíthet az erőszak megszüntetésében?
- Ritkán, ha az erőszak p. csak egyszer fordult elő, akkor az úgynevezett családi csoportkonferencia hozhat változást. Ám legtöbbzör olyan áldozat jön hozzánk, aki sok-sok év bántalmazás után dönti el, hogy kilép ebből.
Fejős Éva